Rozwiązania

Pod koniec lat 90-tych, w Vancouver, mieście na zachodnim wybrzeżu Kanady, zauważono duży wzrost użycia narkotyków w iniekcjach i związanych z tym problemów, takich jak zakażenia HIV i śmiertelne przedawkowania. Władze miasta zdały sobie sprawę, że karanie nie jest rozwiązaniem, zaś w celu ograniczenia problemu przyjęto czterofilarową strategię narkotykową. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o rewolucyjnych metodach stosowanych w Vancouver - InSite, pierwszy legalny pokój iniekcyjny w Ameryce Północnej i OnSite, czyli centrum detoksu i pomocy społecznej!

Watch the movie!

Kopenhaga jest domem dla tysięcy użytkowników heroiny żyjących na ulicy. Zgony z przedawkowania i zażywanie narkotyków na ulicach zszokowały społeczeństwo. Obecnie miasto wspiera mobilny pokój iniekcyjny, dzięki czemu użytkownicy nie muszą wstrzykiwać w miejscach publicznych, a w bezpiecznym pokoju, gdzie zapobiega się śmiertelnym przedawkowaniem. Zachęcamy do obejrzenia filmu HCLU/Drugreporter!

Watch the movie!

Frankfurt jest jedną z europejskich stolic redukcji szkód. Kiedyś ulice przepełnione były scenami zażywania narkotyków, jednak we wczesnych latach dziewięćdziesiątych miasto otworzyło pokoje iniekcyjne, aby ograniczyć zjawisko przedawkowań i epidemii HIV. Współcześnie grupy użytkowników narkotyków, nazywane Feger Flotte, zbierają z ulic narkotykowe zanieczyszczenia.

Foto: Frankfurter Neue Presse, Rüffer

Zürich we wczesnych latach dziewięćdziesiątych był przepełniony scenami zażywania narkotyków na ulicach, ale miasto przyjęło czterofilarową strategię narkotykową i wprowadziło nowe świadczenia w ramach redukcji szkód, obejmujące bezpieczne pokoje iniekcyjne, dzięki czemu sytuacja została znormalizowana. Szwajcarskie rozwiązanie jest sukcesem, dzięki któremu doszło do redukcji zgonów i cierpienia, a także innych szkód. Obejrzyj film HCLU/Drugreporter!

Watch the movie!

Barcelona otworzyła pokoje iniekcyjne w każdej dzielnicy miasta, zapewniając alternatywne miejsce dla osób używających narkotyki na ulicach. Po początkowej niechęci mieszkańcy zrozumieli, że takie podejście pozwoliło zredukować związane z narkotykami szkody wyrządzane całemu społeczeństwu.

Watch the movie!