Ateny

Grecja jest jednym z krajów najbardziej doświadczonych przez ekonomiczny kryzys w Europie. Jak podaje OKANA (państwowa agencja leczenia narkomanii), użycie narkotyków w iniekcjach gwałtownie wzrosło w konsekwencji rosnącej niestabilności finansowej wśród młodych ludzi. Oficjalne szacunki mówią o 25.000 osobach zażywających narkotyki na ulicach, głównie w Atenach. Greek Drug Users Union twierdzi jednak, że faktyczna liczba osób zażywających narkotyki na ulicach w samych Atenach, to około 30.000 lub więcej - ludzie, którzy nigdy nie kontaktowali się ze służbami, i których istnienia nie zarejestrowano. Przez długi czas władze sądziły, że mogą wyeliminować problem narkotyków za pomocą akcji policyjnych i izolacji więziennej, zaś dostęp do leczenia oraz czystych igieł i strzykawek był ograniczony w porównaniu z dostępnością w większości miast zachodniej Europy. W konsekwencji, ludzie zwykle wymieniają się igłami, co prowadzi do zakażeń WZW typu C oraz HIV. Pomiędzy 2006 a 2011 rokiem, odnotowano dziewięć przypadków zakażenia HIV wśród użytkowników narkotyków, zaś w samym 2011 roku zarejestrowano aż 256 takich przypadków!

Gdy epidemia HIV pojawiła się w kraju, stopniowo władze zdały sobie sprawę z pilnej potrzeby zmiany podejścia: rząd zainwestował więcej pieniędzy w podstawową redukcję szkód (street-working, sprawny kontakt ze szpitalnymi oddziałami zakaźnymi zapewniającymi leczenie), podczas gdy epidemia wymagała zastosowania bardziej efektywnej strategii. Dużo więcej czystych igieł zostało rozdanych, dużo więcej osób przyjęto na leczenie, ale nie było noclegowni dla bezdomnych użytkowników narkotyków, nie osiągnięto też poprawy w kwestii oczekiwania na leczenie substytucyjne. Redukcja szkód została wzmocniona poprzez zaangażowanie wielu pacjentów substytucyjnych, którzy chcieli pracować jako wolontariusze, jednak ostatecznie odmówiono im współpracy. W trudnych czasach to społeczeństwo obywatelskie, a nie rząd, opowiedziało się za sprawą - naciskając na władze, tworząc inicjatywy informujące ludzi na ulicach i angażujące się w tworzenie bardziej ludzkiego i zdrowego świata.

W 2013 roku, OKANA otworzyła pierwszy pokój iniekcyjny w Atenach, gdzie setki użytkowników narkotyków miesięcznie mogą uniknąć zakażeń zażywając narkotyki w bezpiecznym miejscu, zamiast robić to na ulicy. Epidemia została opanowana, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Niestety, z powodu problemów prawnych pokój iniekcyjny został zamknięty, a ludzie wciąż muszą czekać latami na leczenie. Organizacje społeczne walczą o wzmocnienie prewencji, leczenia i redukcji szkód, oraz mniejszą stygmatyzację, wykluczenie, kryminalizację i karanie!
Partnerem naszej kampanii w Grecji jest Greek Drug Users Union. Aby dowiedzieć się więcej o sytuacji w Grecji, obejrzyj film nakręcony wspólnie przez Drugreporter i Greek Drug Users Union.

Petycja

Jeeli popierasz kampaniê na rzecz bezpieczeñstwa w naszych miastach, podejmij dziaanie i podpisz petycjê!